Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Most Hon. the Rt Hon. the Marquess of Lothian QC

Constituency
Life peer

Introduction

The Most Hon. the Rt Hon. the Marquess of Lothian QC was born Michael Ancram on 07 July 1945 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 22 November 2010. He previously sat in the House Of Commons as MP for Devizes, Edinburgh South and Berwick and East Lothian.

Committees

Currently sitting on the Intelligence and Security Committee of Parliament (since September 2015), The Marquess of Lothian does not chair at this time.

He has in the past sat on Joint Committee on Security (Dec 2010 to Sep 2011), Intelligence and Security Committee of Parliament (Dec 2010 to Mar 2015), Intelligence and Security Committee of Parliament (Jan 2006 to May 2010), Public Accounts Committee (Apr 1992 to Jul 1993), Energy (May 1979 to Jun 1983).

Posts

In the past, The Marquess of Lothian has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Northern Ireland Office) (1993 to 1994), Parliamentary Under-Secretary (Scottish Office) (1983 to 1987) in government.

He was Shadow Secretary of State (2005 to 2005), Shadow Secretary of State (2003 to 2005), Shadow Secretary of State (2001 to 2003), Without portfolio (1998 to 2001), Shadow Secretary of State (1997 to 1998) in opposition.

He was Deputy Leader of the Conservative Party, Party Chair, Conservative Party, Deputy Chair, Conservative Party.

Focus Areas

The Marquess of Lothian has the following focus areas :
Policy Interests - International affairs; Security and intelligence
World Areas - Middle East

You can contact The Marquess of Lothian in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk