Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Glenarthur DL

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Glenarthur DL was born Simon Mark Arthur on 07 October 1944 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 21 June 1977.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2015), Lord Glenarthur does not chair at this time.

He has in the past sat on Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Jul 2010 to Mar 2015), Refreshment Committee (Lords) (Nov 2006 to Apr 2010), House of Lords Offices Committee (May 1992 to Nov 1995).

Focus Areas

Lord Glenarthur has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Crime, civil law, justice and rights; Defence; Health services and medicine; Transport
World Areas - South East Asia; South Pacific
UK Areas - Scotland

You can contact Lord Glenarthur in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk