Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Earl of Glasgow DL

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Earl of Glasgow DL was born Patrick Boyle on 30 July 1939 , and is a Liberal Democrat Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 17 January 2005.

Committees

Currently sitting on the Lord Speaker's Advisory Panel on Works of Art (since January 2017), The Earl of Glasgow does not chair at this time.

He has in the past sat on Works of Art Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016), Works of Art Committee (Lords) (Jun 2005 to Nov 2009).

Focus Areas

The Earl of Glasgow has the following focus areas :
Policy Interests - Culture, media and sport; Energy and environment; Transport; Campaign to legalise 'assisted dying'; Cinema and Theatre; Scottish affairs; Tourism
UK Areas - Ayrshire; Glasgow; Scotland

You can contact The Earl of Glasgow in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk

External/Private Office

Kelburn, Fairlie, North Ayrshire, KA29 0BE

Phone : 01475 568 795/ 07545 307120

Email : admin@kelburncountrycentre.com