Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Harris of Haringey

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Harris of Haringey was born Jonathan Toby Harris on 11 October 1953 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 05 August 1998.

Committees

Currently sitting on the National Security Strategy (Joint Committee) (since May 2016), Lord Harris of Haringey does not chair at this time.

He has in the past sat on Olympic and Paralympic Legacy Committee (May 2013 to Nov 2013), National Security Strategy (Joint Committee) (Dec 2010 to May 2014), National Security Strategy (Joint Committee) (Feb 2010 to May 2010), Select Committee on Science and Technology Sub-Committee 2 (Nov 2006 to Oct 2007), Finance and Staff Sub Committee (Nov 1999 to Nov 2002). He has also chaired in the past Olympic and Paralympic Legacy Committee (May 2013 to Nov 2013).

Focus Areas

Lord Harris of Haringey has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Crime, civil law, justice and rights; Health services and medicine; Parliament, government and politics; Science and technology
UK Areas - London
World Areas - Cyprus; France; Greece; Italy; USA

You can contact Lord Harris of Haringey in the following ways:

Website

http://www.lordtobyharris.org.uk/

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 8513

Fax : 0207 219 5979

External/Private Office

Email : toby@lordtobyharris.org.uk

Twitter

https://twitter.com/LordTobySays