Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Desai

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Desai was born Meghnad Desai on 10 July 1940 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 05 June 1991.

Committees

Currently sitting on the EU Financial Affairs Sub-Committee (since July 2016), Lord Desai does not chair at this time.

He has in the past sat on Intergovernmental Organisations Committee (Nov 2007 to Jul 2008), Merits of Statutory Instruments Committee (Dec 2003 to Nov 2004), Committee on the Speakership of the House (Jul 2003 to Dec 2005), Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (Jun 2001 to May 2005), EU Sub-Committee A (Nov 1995 to Nov 1999), Science and Technology: Sub-Committee I (May 1992 to Nov 1994), Select Committee on Science and Technology Sub-Committee 2 (Nov 1991 to Mar 1992), Science and Technology Committee (Lords) (Nov 1991 to Nov 1994).

Focus Areas

Lord Desai has the following focus areas :
Policy Interests - Development; Economy and finance; Education; European Union; Gender; International Affairs; Parliament, government and politics; Poverty; Social Security and pensions
World Areas - Europe, North America; South Asia
UK Areas - London

You can contact Lord Desai in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk

External/Private Office

3 Deepdene Road, London, SE5 8EG

Phone : 0207 274 5561

Email : lord.mdesai@gmail.com