Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Farrington of Ribbleton

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Farrington of Ribbleton was born Josephine Farrington on 29 June 1940 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 29 September 1994.

Committees

Currently sitting on the Procedure Committee (Lords) (since June 2015), Baroness Farrington of Ribbleton does not chair at this time.

She has in the past sat on Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (Jul 2013 to Mar 2015), Leader's Group on Members Leaving the House (L) (Jul 2010 to Jan 2011).

You can contact Baroness Farrington of Ribbleton in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk