Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Michael Fabricant MP

Constituency
Lichfield

Introduction

Michael Fabricant MP was born Michael Louis David Fabricant on 12 June 1950 in Brighton, England and is the Conservative MP for Lichfield.

Committees

Currently sitting on the Administration Committee (since July 2015), Michael Fabricant does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration Committee (Dec 2014 to Mar 2015), Committee of Selection (Jun 2010 to May 2013), Administration Committee (Mar 2009 to May 2010), Finance and Services Committee (Nov 2001 to Feb 2004), Liaison Committee (Commons) (Nov 2001 to Jul 2003), Culture, Media and Sport Committee (Jul 2001 to Jul 2005), Home Affairs Committee (Jul 1999 to May 2001), Culture, Media and Sport Committee (Jul 1997 to Nov 1999), National Heritage (Jun 1993 to May 1996).

Posts

In the past, Michael Fabricant has held the position of Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) (2010 to 2012) in government.

He was Opposition Whip (Commons) (2005 to 2010), Shadow Minister (Trade and Industry) (Trade and Economic Affairs) (2003 to 2005) in opposition.

He was Vice-Chair, Conservative Party.

Interests

Michael Fabricant has the following specific interests :
Politics - Broadcasting and media, business, defence, engineering, enterprise, exports, foreign affairs, heritage, industry, inland waterways, international aid and development, international trade, internet, manufacturing, police and security issues, science and technology, technology, telecommunications, trade and industry
Countries - Australia, Russia, Middle East, USA, Wales

You can contact Michael Fabricant in the following ways:

Website

http://www.michael.fabricant.mp.co.uk

Constituency

8 Bore Street, Lichfield, WS13 6LL

Phone : 01543 417868

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 5022

Website

http://www.michael.fabricant.mp.co.uk/contact.ihtml

Twitter

https://twitter.com/Mike_Fabricant