Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rt Hon Gisela Stuart MP

Constituency
Birmingham, Edgbaston

Introduction

Rt Hon Gisela Stuart MP was born Gisela Gschaider Stuart on 26 November 1955 in Velden/Vils, Germany and is the Labour MP for Birmingham, Edgbaston.

Committees

Currently sitting on the Intelligence and Security Committee of Parliament (since September 2015), Administration Committee (since July 2015), Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since July 2015), Ms Gisela Stuart does not chair at this time.

She has in the past sat on Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), Defence Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Conventions (Joint Committee) (May 2006 to Oct 2006), Foreign Affairs Committee (Jul 2001 to May 2010), Social Security (Jul 1997 to Nov 1998).

Posts

In the past, Ms Gisela Stuart has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department of Health) (1999 to 2001) in government.

Interests

Ms Gisela Stuart has the following specific interests :
Politics - Pension law, constitutional reform, European Union

You can contact Ms Gisela Stuart in the following ways:

Website

http://www.giselastuartmp.co.uk

Constituency

No constituency office publicised

Phone : 0121 454 5430

Fax : 0121 454 3167

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4853

Fax : 020 7219 0317

Email : stuartg@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/giselastuart/