Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Steve McCabe MP

Constituency
Birmingham, Selly Oak

Introduction

Steve McCabe MP was born Stephen James McCabe on 04 August 1955 in Johnstone, England and is the Labour MP for Birmingham, Selly Oak.

Committees

Currently sitting on the Panel of Chairs (since June 2017), Steve McCabe does not chair at this time.

He has in the past sat on Work and Pensions Committee (Oct 2015 to May 2017), Panel of Chairs (Oct 2015 to May 2017), Home Affairs Committee (Jul 2010 to Nov 2013), Home Affairs Committee (Jul 2005 to Jun 2006), House of Lords Reform (Joint Committee) (Jun 2002 to May 2005), Northern Ireland Affairs Committee (Nov 1998 to Oct 2003), Deregulation (Jul 1997 to Mar 1999).

Posts

In the past, Steve McCabe has held the position of Lord Commissioner (HM Treasury) (Whip) (2007 to 2010), Assistant Whip (HM Treasury) (2006 to 2007) in government.

He was Shadow Minister (Education) (2013 to 2015), Opposition Whip (Commons) (2010 to 2010) in opposition.

Interests

Steve McCabe has the following specific interests :
Politics - Community care, transport, economic issues, police and security issues

You can contact Steve McCabe in the following ways:

Website

http://www.stevemccabe-mp.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 3509

Fax : 020 7219 0367

Email : mccabes@parliament.uk

Constituency

No constituency office publicised

Phone : 0121 443 3878

Fax : 0121 441 4779

Twitter

https://twitter.com/steve_mccabe