Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Baroness Morris of Yardley

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Baroness Morris of Yardley was born Estelle Morris on 17 June 1952 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 14 June 2005. She previously sat in the House Of Commons as MP for Birmingham Yardley.

Committees

Currently sitting on the Citizenship and Civic Engagement Committee (since June 2017), Baroness Morris of Yardley does not chair at this time.

She has in the past sat on Social Mobility Committee (Jun 2015 to Mar 2016), Secondary Legislation Scrutiny Committee (May 2012 to May 2014), Merits of Statutory Instruments Committee (Nov 2009 to May 2012), Consolidation etc. Bills (Joint Committee) (Apr 1992 to Dec 1994).

Posts

In the past, Baroness Morris of Yardley has held the position of Minister of State (Department for Culture, Media and Sport) (Arts) (2003 to 2005), Secretary of State for Education and Skills (2001 to 2002), Minister of State (Department for Education and Employment) (School Standards) (1998 to 2001), Parliamentary Under-Secretary (Department for Education and Employment) (1997 to 1998) in government.

Focus Areas

Baroness Morris of Yardley has the following focus areas :
Policy Interests - Culture, media and sport; Education; Employment and training; Housing and planning; Parliament, government and politics.

You can contact Baroness Morris of Yardley in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : morrise@parliament.uk