Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Skelmersdale

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Skelmersdale was born Roger Bootle-Wilbraham on 02 April 1945 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 08 July 1974.

Committees

Currently sitting on the Procedure Committee (Lords) (since June 2014), Lord Skelmersdale does not chair at this time.

He has in the past sat on Refreshment Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016), Leader's Group on Working Practices (Jul 2010 to Apr 2011), Communications Committee (Jun 2010 to May 2014), Procedure Committee (Lords) (Jun 1997 to Nov 2000), EU Sub-Committee B (Oct 1996 to Nov 2003), Statutory Instruments (Joint Committee) (May 1992 to Nov 2004), Procedure Committee (Lords) (Nov 1981 to Nov 1988), EU Sub-Committee G (Nov 1975 to Oct 1981).

Posts

Lord Skelmersdale is currently Deputy Speaker (Lords), a parliamentary position he has held since November 2010.

In addition to this role, he is also Deputy Chairman of Committees (Lords).

He is currently Deputy Speaker (Lords), Deputy Chairman of Committees (Lords)

Focus Areas

Lord Skelmersdale has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Energy and environment; Health services and medicine; Parliament, government and politics; Social security and pensions
World Areas - Holland; Zambia
UK Areas - Inner Hebrides; Northern Ireland; Outer Hebrides; Somerset

You can contact Lord Skelmersdale in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 2450/0207 630 0088 Fax: 020 7219 5861

Email : skelmersdaler@parliament.uk