Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Viscount Simon

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Viscount Simon was born Jan David Simon on 20 July 1940 , and is a Labour Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 19 May 1994.

Committees

Currently sitting on the Standing Orders (Private Bills) Committee (Lords) (since December 2004), Viscount Simon does not chair at this time.

He has in the past sat on Science and Technology: Sub-Committee I (Nov 2006 to Oct 2007), Personal Bills Committee (Dec 2004 to Apr 2010), Procedure Committee (Lords) (Dec 2000 to Nov 2002).

Posts

Viscount Simon is currently Deputy Speaker (Lords), a parliamentary position he has held since November 2010.

In addition to this role, he is also Deputy Chairman of Committees (Lords).

He is currently Deputy Speaker (Lords), Deputy Chairman of Committees (Lords)

Focus Areas

Viscount Simon has the following focus areas :
UK Areas - Essex
World Areas - Australia; Qatar
Policy Interests - Crime, civil law, justice and rights; Defence; Health services and medicine; Science and technology; Transport

You can contact Viscount Simon in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk