Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Northbrook

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Northbrook was born Francis Thomas Baring on 21 May 1954 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 23 September 1991.

Committees

Currently sitting on the Financial Exclusion Committee (since May 2016), Lord Northbrook does not chair at this time.

He has in the past sat on Equality Act 2010 and Disability Committee (Jun 2015 to Mar 2016).

Focus Areas

Lord Northbrook has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Economy and finance; International Affairs; Parliament, government and politics
World Areas - China; Cyprus; Latin America; Taiwan; Turkey
UK Areas - Hampshire

You can contact Lord Northbrook in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 4090

Email : northbrookf@parliament.uk