Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Razzall CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Razzall CBE was born Edward Timothy Razzall on 12 June 1943 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 22 October 1997.

Committees

Currently sitting on the Consolidation Bills (Joint Committee) (since July 2017), Lord Razzall does not chair at this time.

He has in the past sat on Consolidation Bills (Joint Committee) (Jun 2015 to Apr 2017), Communications Committee (Jun 2010 to Mar 2015), Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (Nov 2007 to Apr 2010), Consolidation Bills (Joint Committee) (Apr 1998 to Mar 2015).

Posts

He was Liberal Democrat Lords Spokesperson (Civil Service and Public Sector Reform) (2015 to 2016) in opposition.

Focus Areas

Lord Razzall has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Culture, media and sport; Economy and finance; Employment and training; International affairs.
World Areas - Iceland; Greenland; Sub-Saharan Africa; Lithuania
UK Areas - Richmond upon Thames; Wiltshire

You can contact Lord Razzall in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 3000

Email : contactholmember@parliament.uk