Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Chadlington

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Chadlington was born Peter Selwyn Gummer on 24 August 1942 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 16 October 1996.

Committees

Currently sitting on the Select Committee on Charities (since May 2016), Lord Chadlington does not chair at this time.

He has in the past sat on Information Committee (Lords) (Dec 2004 to Nov 2006), EU Sub-Committee B (Dec 1999 to Nov 2003).

Focus Areas

Lord Chadlington has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; International affairs; Parliament, government and politics
World Areas - China; Middle East; USA
UK Areas - London; Oxfordshire

You can contact Lord Chadlington in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/pchadlington