Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Earl of Courtown

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Earl of Courtown was born James Stopford on 19 March 1954 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 24 July 1979.

Committees

Currently sitting on the Finance Committee (Lords) (since September 2016), Earl of Courtown does not chair at this time.

He has in the past sat on Digital Skills (Jun 2014 to Feb 2015), Inheritance and Trustees’ Powers Bill [HL] (Oct 2013 to Dec 2013), EU Sub Committee D - Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (May 2012 to Feb 2013), EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection (Oct 2011 to May 2012), Hybrid Instruments Committee (Lords) (Dec 1999 to May 2001).

Posts

Earl of Courtown is currently Captain of the Queen's Bodyguard of the Yeomen of the Guard (HM Household) (Deputy Chief Whip, House of Lords) , a government position he has held since July 2016.

In the past, Earl of Courtown has held the position of Lord in Waiting (HM Household) (Whip) (2015 to 2016) in government.

Focus Areas

Earl of Courtown has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Communities and families; Economy and finance; Employment and training.
UK Areas - West Country
World Areas - Ireland; Switzerland.

You can contact Earl of Courtown in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk