Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Earl Attlee

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Earl Attlee was born John Richard Attlee on 03 October 1956 , and is a Conservative Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 02 March 1992.

Committees

Currently sitting on the Services Committee (since September 2016), Earl Attlee does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration and Works Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016), Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill Special Public Bill Committee (Jan 2013 to Feb 2013), Statutory Instruments (Joint Committee) (Jan 2007 to Oct 2007).

Posts

In the past, Earl Attlee has held the position of Lords Spokesperson (Department for Transport) (2010 to 2013), Lord in Waiting (HM Household) (Whip) (2010 to 2014) in government.

You can contact Earl Attlee in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk