Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Bassam of Brighton

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Bassam of Brighton was born John Steven Bassam on 11 June 1953 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 03 November 1997.

Committees

Currently sitting on the Services Committee (since September 2016), Sub-Committee on Leave of Absence (since June 2011), Committee for Privileges and Conduct (Lords) (since June 2010), Procedure Committee (Lords) (since October 2008), Committee of Selection (Lords) (since October 2008), Lord Bassam of Brighton does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration and Works Committee (Lords) (Jun 2015 to Aug 2016), Administration and Works Committee (Lords) (Dec 2008 to May 2012), Accommodation Steering Group (Dec 2008 to Apr 2010).

Posts

Lord Bassam of Brighton is currently Shadow Chief Whip (Lords), an opposition position he has held since May 2010.

In addition to this role, he is also Deputy Speaker (Lords), Deputy Chairman of Committees (Lords).

In the past, Lord Bassam of Brighton has held the position of Captain of the Honourable Corps of Gentlemen-at-Arms (HM Household) (Chief Whip, House of Lords) (2008 to 2010), Lords in Waiting (HM Household) (2001 to 2008) in government.

He is currently Deputy Speaker (Lords), Deputy Chairman of Committees (Lords)

You can contact Lord Bassam of Brighton in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk