Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Grantchester

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Grantchester was born Christopher Suenson-Taylor on 08 April 1951 , and is a Labour Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 31 October 2003.

Committees

Currently sitting on the Hybrid Instruments Committee (Lords) (since December 2004), Lord Grantchester does not chair at this time.

He has in the past sat on EU Sub-Committee D (Jun 1997 to Nov 1999).

Posts

Lord Grantchester is currently Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy), an opposition position he has held since July 2016.

In addition to this role, he is also Shadow Spokesperson (Energy and Climate Change), Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs).

He was Opposition Whip (Lords) (2010 to 2015) in opposition.

Focus Areas

Lord Grantchester has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Business, industry and consumers; Culture, media and sport; Energy and environment
World Areas - China; Denmark; North America; Taiwan
UK Areas - North West; Cheshire; Lancashire; Liverpool; Manchester

You can contact Lord Grantchester in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5421; Fax: 020 7219 5979

Email : grantchesterj@parliament.uk