Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Sir Alan Meale MP

Constituency
Mansfield

Introduction

Sir Alan Meale MP was born Joseph Alan Meale on 31 July 1949 in Bishop Auckland , England and is the Labour MP for Mansfield.

Committees

Currently sitting on the Finance Committee (Commons) (since November 2016), Panel of Chairs (since January 2011), Sir Alan Meale does not chair at this time.

He has in the past sat on Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill (Mar 2013 to Dec 2013), Crossrail Bill (Dec 2005 to Nov 2007), Draft Gambling Bill (Joint Committee) (Jul 2003 to Jul 2004), Court of Referees (Jul 1999 to Jul 2002), Home Affairs Committee (Dec 1989 to Mar 1992), European Legislation Sub-Committee I (Jul 1989 to Jan 1990), European Legislation (Feb 1988 to Dec 1989). He has also chaired in the past Crossrail Bill (Dec 2005 to Nov 2007).

Posts

In the past, Sir Alan Meale has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department of Environment) (1998 to 1999) in government.

He was Opposition Whip (Commons) (1992 to 1994) in opposition.

Interests

Sir Alan Meale has the following specific interests :
Politics - Home affairs, armed services welfare, European affairs, transport, health, social security, drug abuse, human rights, environment, poverty, sport, unemployment, media, music, racing, blood stocks, regional and local environment
Countries - Cyprus, Europe, Ireland, France

You can contact Sir Alan Meale in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 4159

Email : mealea@parliament.uk

Constituency

85 West Gate, Mansfield, NG18 1RT

Phone : 01623 660531