Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Henig CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Henig CBE was born Ruth Henig on 10 November 1943 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 08 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Licensing Act 2003 Committee (since May 2016), Baroness Henig does not chair at this time.

She has in the past sat on European Union Committee (Nov 2014 to Mar 2015), EU Sub Committee C - External Affairs (May 2012 to Mar 2015), Refreshment Committee (Lords) (Nov 2009 to May 2014), EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection (Nov 2009 to May 2012), Draft Bribery Bill (Joint Committee) (May 2009 to Jul 2009), Draft Legal Services Bill (Joint Committee) (May 2006 to Jul 2006), EU Sub-Committee F - Home Affairs (May 2005 to Nov 2009).

Posts

Baroness Henig is currently Deputy Chairman of Committees (Lords), a parliamentary position she has held since July 2015.

She is currently Deputy Chairman of Committees (Lords)

Focus Areas

Baroness Henig has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Crime, civil law, justice and rights; Education; European Union; International affairs; Policing at both national and local level.
UK Areas - Lancashire; London; North West England
World Areas - Australia; China; Japan; New Zealand; Russia

You can contact Baroness Henig in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5133

Email : henigr@parliament.uk

External/Private Office

Email : ruthhenig@gmail.com