Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Prosser OBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Prosser OBE was born Margaret Prosser on 22 August 1937 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 11 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Human Rights (Joint Committee) (since July 2015), Baroness Prosser does not chair at this time.

She has in the past sat on Soft Power Committee (May 2013 to Mar 2014), EU Sub Committee A - Economic and Financial Affairs (May 2012 to May 2013), EU Sub-Committee G - Social Policies and Consumer Protection (Nov 2009 to May 2012), Information Committee (Lords) (Jun 2005 to Nov 2009).

Focus Areas

Baroness Prosser has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Employment and training; Equalities; International affairs
UK Areas - London; South East
World Areas - Middle East; USA

You can contact Baroness Prosser in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 4694; Fax: 020 7219 0699

Email : prosserm@parliament.uk

External/Private Office

281 Limpsfield Road, Warlingham, Surrey, CR6 9RL

Phone : 01883 620 935