Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord McKenzie of Luton

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord McKenzie of Luton was born William David McKenzie on 24 July 1946 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 18 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Financial Exclusion Committee (since May 2016), Lord McKenzie of Luton does not chair at this time.

He has in the past sat on Merits of Statutory Instruments Committee (Nov 2004 to May 2005).

Posts

Lord McKenzie of Luton is currently Shadow Spokesperson (Work and Pensions), an opposition position he has held since September 2015.

In the past, Lord McKenzie of Luton has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Department for Communities and Local Government) (also in Department for Work and Pensions) (2009 to 2010), Parliamentary Under-Secretary (Department for Work and Pensions) (also in the Department for Communities and Local Government) (2007 to 2010), Parliamentary Under-Secretary (Department for Work and Pensions) (2007 to 2007), Lords in Waiting (HM Household) (2005 to 2007) in government.

He was Shadow Spokesperson (Work and Pensions) (2010 to 2013), Shadow Spokesperson (Communities and Local Government) (2010 to 2015) in opposition.

You can contact Lord McKenzie of Luton in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk