Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Baroness Bonham-Carter of Yarnbury

Constituency
Life peer

Introduction

The Baroness Bonham-Carter of Yarnbury was born Jane Bonham Carter on 20 October 1957 , and is a Liberal Democrat Life peer sitting in the House of Lords since 23 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Communications Committee (since June 2015), Baroness Bonham-Carter of Yarnbury does not chair at this time.

She has in the past sat on EU Sub Committee C - External Affairs (May 2012 to Mar 2015), Privacy and Injunctions (Joint Committee) (Jul 2011 to Mar 2012), EU Sub-Committee C - Foreign Affairs, Defence and Development Policy (Jun 2010 to May 2012), Communications Committee (Apr 2007 to Apr 2010), BBC Charter Review Committee (May 2005 to Nov 2006), EU Sub-Committee F - Home Affairs (Nov 2004 to Nov 2007).

Posts

Baroness Bonham-Carter of Yarnbury is currently Liberal Democrat Lords Spokesperson (Culture, Media and Sport), an opposition position she has held since September 2015.

She was Liberal Democrat Lords Spokesperson (Media and the Creative Industries) (2015 to 2015) in opposition.

You can contact Baroness Bonham-Carter of Yarnbury in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk