Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Cameron of Dillington

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Cameron of Dillington was born Ewen Cameron on 24 November 1949 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 29 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Science and Technology Committee (Lords) (since June 2015), Lord Cameron of Dillington does not chair at this time.

He has in the past sat on EU Sub Committee D - Agriculture, Fisheries, Environment and Energy (May 2012 to Mar 2015), European Union Committee (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee D - Agriculture, Fisheries and Environment (May 2010 to May 2012), Administration and Works Committee (Lords) (Nov 2009 to May 2014), EU Sub-Committee D - Environment and Agriculture (May 2005 to Apr 2010).

Focus Areas

Lord Cameron of Dillington has the following focus areas :
Policy Interests - Agriculture, animals, food and rural affairs; Energy and environment; Housing and planning; Overseas development; Science and technology
UK Areas - South West of England
World Areas - Sub Saharan Africa

You can contact Lord Cameron of Dillington in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 2530

Fax : 020 7219 5979

Email : camerone@parliament.uk