Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Griffiths of Burry Port

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Griffiths of Burry Port was born Leslie John Griffiths on 15 February 1942 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 30 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since July 2015), Lord Griffiths of Burry Port does not chair at this time.

He has in the past sat on Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (Jul 2010 to Mar 2015).

Focus Areas

Lord Griffiths of Burry Port has the following focus areas :
Policy Interests - Asylum, immigration and nationality; Communities and families; Education; International affairs; the ethical dimension of various policy proposals e.g. assisted dying, same sex marriage, embryology, finance
UK Areas - London; Wales; Northern Ireland
World Areas - Cambodia; Haiti; Faith-related aspects of most countries/continents

You can contact Lord Griffiths of Burry Port in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7253 2262

Email : griffithslj@parliament.uk

External/Private Office

Wesley's Chapel, 49 City Road, London, EC1Y 1AU

Phone : 020 7253 2262 / Fax: 020 7608 3825

Email : superintendent@wesleyschapel.org.uk

Website

http://www.wesleyschapel.org.uk/