Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Kerr of Kinlochard GCMG

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Kerr of Kinlochard GCMG was born John Kerr on 22 February 1942 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 30 June 2004.

Committees

Currently sitting on the Economic Affairs Committee (since June 2015), Lord Kerr of Kinlochard does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance Bill Sub-Committee (Dec 2015 to Mar 2016), European Union Committee (Jun 2014 to Mar 2015), EU Sub Committee A - Economic and Financial Affairs (May 2012 to Mar 2015), EU Sub-Committee A - Economic and Financial Affairs, and International Trade (Jun 2010 to May 2012), EU Sub-Committee E - Justice and Institutions (Dec 2008 to Oct 2011), European Union Committee (Nov 2006 to Apr 2010), EU Sub-Committee A - Economic and Financial Affairs, and International Trade (Nov 2004 to Nov 2008).

Focus Areas

Lord Kerr of Kinlochard has the following focus areas :
Policy Interests - Economy and finance; Education; Energy and environment; European Union; International affairs
World Areas - East Asia; EU; US
UK Areas - Scotland

You can contact Lord Kerr of Kinlochard in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk