Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Rees of Ludlow OM

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Rees of Ludlow OM was born Martin John Rees on 23 June 1942 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 06 September 2005.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since June 2015), Lord Rees of Ludlow does not chair at this time.

He has in the past sat on Science and Technology: Sub-Committee I (Higher education in STEM subjects) (Oct 2011 to Jul 2012), Science and Technology Committee (Lords) (Jun 2010 to Mar 2015).

You can contact Lord Rees of Ludlow in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk