Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Crisp KCB

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Crisp KCB was born Edmund Nigel Ramsey Crisp on 14 January 1952 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 28 April 2006.

Committees

Currently sitting on the European Union Committee (since June 2017), EU Home Affairs Sub-Committee (since June 2017), Lord Crisp does not chair at this time.

He has in the past sat on Merits of Statutory Instruments Committee (Nov 2007 to Nov 2009).

Focus Areas

Lord Crisp has the following focus areas :
Policy Interests - Culture, media and sport; Health services and medicine; Global health.
World Areas - India; Africa.

You can contact Lord Crisp in the following ways:

Website

nigelcrisp.com

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Email : crisp@parliament.uk