Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Lord Taylor of Holbeach CBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Lord Taylor of Holbeach CBE was born John Taylor on 12 November 1943 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 31 May 2006.

Committees

Currently sitting on the Services Committee (since September 2016), Sub-Committee on Leave of Absence (since June 2015), Selection, Committee of (Lords) (since October 2014), Procedure Committee (Lords) (since October 2014), Privileges and Conduct, Committee for (Lords) (since October 2014), Accommodation Steering Group (since August 2014), Lord Taylor of Holbeach does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration and Works Committee (Lords) (Oct 2014 to Aug 2016).

Posts

Lord Taylor of Holbeach is currently Captain of the Honourable Corps of Gentlemen-at-Arms (HM Household) (Chief Whip, House of Lords), a government position he has held since August 2014.

In addition to this role, he is also Deputy Chairman of Committees (Lords).

In the past, Lord Taylor of Holbeach has held the position of Parliamentary Under-Secretary (Home Office) (2012 to 2014), Parliamentary Under-Secretary (Department for Environment, Food and Rural Affairs) (2011 to 2012) in government.

He is currently Deputy Chairman of Committees (Lords)

You can contact Lord Taylor of Holbeach in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Email : contactholmember@parliament.uk