Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Morris of Handsworth OJ

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Morris of Handsworth OJ was born William Manuel Morris on 19 October 1938 , and is a Labour Life peer sitting in the House of Lords since 07 June 2006.

Committees

Currently sitting on the Statutory Instruments (Joint Committee) (since June 2016), Lord Morris of Handsworth does not chair at this time.

He has in the past sat on EU Home Affairs Sub-Committee (Jun 2015 to May 2016), EU Sub Committee F - Home Affairs, Health and Education (May 2013 to Mar 2015), Adoption Legislation Committee (May 2012 to Feb 2013), Human Rights (Joint Committee) (Nov 2007 to May 2012).

Focus Areas

Lord Morris of Handsworth has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Communities and families; Economy and finance; Education; Employment and training; Housing and planning; Parliament, government and politics; Transport
UK Areas - East and West Midlands
World Areas - Jamaica and the Caribbean

You can contact Lord Morris of Handsworth in the following ways:

Website

http://www.billmorris.info

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 5353

Fax : 0207 219 5979

Email : morrisw@parliament.uk