Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Bilimoria CBE DL

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Bilimoria CBE DL was born Karan Bilimoria on 26 November 1961 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 16 June 2006.

Committees

Currently sitting on the Finance Bill Sub-Committee (since December 2016), Lord Bilimoria does not chair at this time.

He has in the past sat on Finance Bill Sub-Committee (Dec 2015 to Mar 2016), Finance Bill Sub-Committee (Jan 2014 to Mar 2014), Finance Bill Sub-Committee (Dec 2012 to Mar 2013).

Focus Areas

Lord Bilimoria has the following focus areas :
Policy Interests - Asylum, immigration and nationality; Business, industry and consumers; Defence; Economy and finance; Education; Employment and training; European Union; International affairs; Parliament, government and politics
World Areas - Canada; Europe; India; South Africa; USA
UK Areas - London; Cambridgeshire; Oxfordshire; Merseyside; Midlands

You can contact Lord Bilimoria in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk

Website

http://www.lordbilimoria.co.uk/

Twitter

https://twitter.com/Lord_Bilimoria