Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Mawson OBE

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Mawson OBE was born Andrew Mawson on 08 November 1954 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 29 March 2007.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since June 2015), Lord Mawson does not chair at this time.

He has in the past sat on European Union Committee (Jun 2015 to May 2016), Information Committee (Lords) (Jun 2014 to Aug 2016), Draft Deregulation Bill (Joint Committee) (Jul 2013 to Dec 2013), Refreshment Committee (Lords) (Jun 2012 to Mar 2015), Small and Medium Sized Enterprises Committee (May 2012 to Feb 2013), EU Sub-Committee F - Home Affairs (Nov 2007 to May 2012).

Focus Areas

Lord Mawson has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Education; European Union; Health services and medicine; Science and technology.
UK Areas - Cotswolds; North of England; East London

You can contact Lord Mawson in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

External/Private Office

Email : andrew@amawsonpartnerships.com