Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Rt Hon. the Baroness Neville-Jones DCMG

Constituency
Life peer

Introduction

The Rt Hon. the Baroness Neville-Jones DCMG was born Lilian Pauline Neville-Jones on 02 November 1939 , and is a Conservative Life peer sitting in the House of Lords since 15 October 2007.

Committees

Currently sitting on the Science and Technology Committee (Lords) (since June 2015), Baroness Neville-Jones does not chair at this time.

She has in the past sat on The Arctic (Oct 2014 to Feb 2015), Draft Enhanced Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill (Joint Committee) (Jul 2012 to Nov 2012), National Security Strategy (Joint Committee) (May 2012 to Mar 2015).

Posts

In the past, Baroness Neville-Jones has held the position of Minister of State (Home Office) (Security) (2010 to 2011) in government.

You can contact Baroness Neville-Jones in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk