Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Bichard KCB

Constituency
Life peer

Introduction

The Lord Bichard KCB was born Michael George Bichard on 31 January 1947 , and is a Crossbench Life peer sitting in the House of Lords since 24 March 2010.

Committees

Currently sitting on the Select Committee on Charities (since May 2016), Lord Bichard does not chair at this time.

He has in the past sat on Public Service and Demographic Change Committee (May 2012 to Mar 2013), Secondary Legislation Scrutiny Committee (formerly Merits Committee) (May 2012 to Mar 2015), Leader's Group on Working Practices (Jul 2010 to Apr 2011).

Posts

He was Deputy Chairman of Committees (Lords).

You can contact Lord Bichard in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 020 7219 5353

Fax : 020 7219 5979

Email : contactholmember@parliament.uk