Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

The Lord Aberdare

Constituency
Excepted Hereditary

Introduction

The Lord Aberdare was born Alastair Bruce on 02 May 1947 , and is a Crossbench Excepted Hereditary peer sitting in the House of Lords since 20 July 2009.

Committees

Currently sitting on the EU Internal Market Sub-Committee (since June 2015), Lord Aberdare does not chair at this time.

He has in the past sat on Digital Skills (Jun 2014 to Feb 2015), Information Committee (Lords) (May 2012 to Mar 2015).

Focus Areas

Lord Aberdare has the following focus areas :
Policy Interests - Business, industry and consumers; Culture, media and sport; Education; Employment and training; Parliament, government and politics
UK Areas - London; Wales
World Areas - China; France; Kenya; Russia; USA

You can contact Lord Aberdare in the following ways:

Parliamentary

House of Lords, London, SW1A 0PW

Phone : 0207 219 6861

Email : aberdarea@parliament.uk