Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Bob Stewart MP

Constituency
Beckenham

Introduction

Bob Stewart MP was born Bob Stewart on 07 July 1949 in Preston , England and is the Conservative MP for Beckenham.

Committees

Currently sitting on the Northern Ireland Affairs Committee (since November 2016), Defence Sub-Committee (since September 2015), Defence Committee (since July 2015), Bob Stewart does not chair at this time.

He has in the past sat on Defence Committee (Jul 2010 to Mar 2015), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Jul 2010 to Nov 2014).

Interests

Bob Stewart has the following specific interests :
Politics - Defence, veteran service personnel, disabled children, pensioners
Countries - Eastern Europe, Middle East, Far East, Northern Ireland

You can contact Bob Stewart in the following ways:

Website

http://www.bobstewart.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7011

Email : bob.stewart.mp@parliament.uk