Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Simon Kirby

Simon Kirby MP
Constituency
Brighton, Kemptown

Introduction

Simon Kirby MP was born Simon Kirby on 22 December 1964 in Hastings, England and is the Conservative MP for Brighton, Kemptown.

Committees

Currently sitting on the Public Accounts Committee (since October 2016), Simon Kirby does not chair at this time.

He has in the past sat on Administration Committee (Nov 2011 to Dec 2012), Business, Innovation and Skills Committee (Nov 2010 to Nov 2012), Environmental Audit Committee (Jul 2010 to Dec 2011).

Posts

Simon Kirby is currently Economic Secretary (HM Treasury), a government position he has held since July 2016.

In the past, Simon Kirby has held the position of Assistant Whip (HM Treasury) (2015 to 2016) in government.

Interests

Simon Kirby has the following specific interests :
Politics - Business, older people, HIV and AIDS
Countries - USA, China, South America

You can contact Simon Kirby in the following ways:

Website

http://www.simonkirby.org

Constituency

Ground Floor, 1 Central Court, 1 Central Avenue, Telscombe Cliffs, East Sussex, BN10 7LU

Phone : 01273 589178

Email : simon.kirby.mp@parliament.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7024

Email : simon.kirby.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/SimonKirbyMP

Facebook

https://www.facebook.com/kirbys