Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Simon Hart MP

Constituency
Carmarthen West and South Pembrokeshire

Introduction

Simon Hart MP was born Simon Hart on 15 August 1963 in Wolverhampton , England and is the Conservative MP for Carmarthen West and South Pembrokeshire.

Committees

Currently sitting on the Environment, Food and Rural Affairs Committee (since July 2015), Simon Hart does not chair at this time.

He has in the past sat on Environment, Food and Rural Affairs Sub-Committee (Oct 2015 to Mar 2017), Welsh Affairs Committee (Dec 2012 to Mar 2015), Political and Constitutional Reform Committee (Jul 2010 to Jan 2014).

Interests

Simon Hart has the following specific interests :
Politics - Rural affairs, small business

You can contact Simon Hart in the following ways:

Website

http://www.simon-hart.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7228

Email : simon.hart.mp@parliament.uk

Constituency

15 St John Street, Whitland, SA34 0AN

Phone : 01994 242002

Twitter

https://twitter.com/Simonhartmp