Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Fiona Bruce MP

Constituency
Congleton

Introduction

Fiona Bruce MP was born Fiona Bruce on 26 March 1957 in Wick, Scotland and is the Conservative MP for Congleton.

Committees

Currently sitting on the Human Rights (Joint Committee) (since October 2015), Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since October 2015), International Development Committee (since July 2015), Fiona Bruce chairs the International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (October 2015).

She has in the past sat on Draft Modern Slavery Bill (Jan 2014 to Apr 2014), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (May 2013 to Jun 2013), International Development Committee (Nov 2012 to Mar 2015), International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact (Oct 2012 to Mar 2015), Scottish Affairs Committee (Jul 2010 to Jan 2013).

Interests

Fiona Bruce has the following specific interests :
Countries - Burma, Burundi, North Korea, Rwanda, Tanzania
Politics - Pro-life issues, small businesses, apprenticeships

You can contact Fiona Bruce in the following ways:

Website

http://www.fionabruce.org.uk/

Constituency

Riverside, Mountbatten Way, Congleton, Cheshire, CW12 1DY

Phone : 01260 274044

Fax : 01260 278293

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7042

Fax : 020 7219 1258

Email : fiona.bruce.mp@parliament.uk