Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Ian Murray MP

Constituency
Edinburgh South

Introduction

Ian Murray MP was born Ian Murray on 10 August 1976 in Edinburgh, Scotland and is the Labour MP for Edinburgh South.

Committees

Currently sitting on the Foreign Affairs Committee (since October 2016), Scottish Affairs Committee (since September 2016), Public Accounts Commission (since November 2015), Ian Murray does not chair at this time.

He has in the past sat on Business, Innovation and Skills Committee (Nov 2010 to Oct 2011), Environmental Audit Committee (Jul 2010 to Dec 2012), Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) (Jul 2010 to Oct 2011).

Posts

He was Shadow Secretary of State for Scotland (2015 to 2016), Shadow Minister (Business, Innovation and Skills) (2011 to 2015) in opposition.

Interests

Ian Murray has the following specific interests :
Politics - Education, services for disabled people, social justice, equal opportunities, environment, conservation, business
Countries - Middle East, Nepal, South America, USA

You can contact Ian Murray in the following ways:

Website

http://www.ianmurraymp.co.uk

Constituency

31 Minto Street, Edinburgh, EH9 2BT

Phone : 0131 662 4520

Email : ian@ianmurraymp.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7064

Email : ian.murray.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/IanMurrayMP