Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jenny Chapman MP

Constituency
Darlington

Introduction

Jenny Chapman MP was born Jenny Chapman on 25 September 1973 in Darlington, England and is the Labour MP for Darlington.

Committees

Currently sitting on the Procedure Committee (since November 2016), Jenny Chapman does not chair at this time.

She has in the past sat on Procedure Committee (Jul 2015 to Oct 2016), Consolidation Bills (Joint Committee) (Dec 2010 to Mar 2015), Procedure Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Posts

Jenny Chapman is currently Shadow Minister (Exiting the European Union), an opposition position she has held since October 2016.

She was Shadow Minister (Education) (2016 to 2016), Shadow Minister (Justice) (2011 to 2016) in opposition.

Interests

Jenny Chapman has the following specific interests :
Politics - Crime, children, families, employment, transport, economy

You can contact Jenny Chapman in the following ways:

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 0207 219 7046

Email : jenny.chapman.mp@parliament.uk

Constituency

40a Coniscliffe Road, Darlington, DL3 7RG

Phone : 01325 382345

Twitter

https://twitter.com/JennyChapman