Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Rehman Chishti MP

Constituency
Gillingham and Rainham

Introduction

Rehman Chishti MP was born Atta-Ur-Rehman Chishti on 04 October 1978 in Muzaffarabad, Pakistan and is the Conservative MP for Gillingham and Rainham.

Committees

Currently sitting on the Petitions Committee (since September 2017), Backbench Business Committee (since September 2017), Rehman Chishti does not chair at this time.

He has in the past sat on Justice Committee (Nov 2012 to Mar 2015), Human Rights (Joint Committee) (Mar 2011 to Apr 2014), Draft Defamation Bill (Joint Committee) (Mar 2011 to Oct 2011).

Interests

Rehman Chishti has the following specific interests :
Politics - Law and order, criminal justice system, foreign affairs, NHS

You can contact Rehman Chishti in the following ways:

Website

http://www.rehmanchishti.com/

Constituency

Gillingham and Rainham Conservatives, Burden House, 200 Canterbury Street, Gillingham, ME7 5XG

Phone : 01634 570118

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7075

Email : rehman.chishti.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/Rehman_Chishti