Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Jack Lopresti MP

Constituency
Filton and Bradley Stoke

Introduction

Jack Lopresti MP was born Jack Lopresti on 23 August 1969 in Bristol, England and is the Conservative MP for Filton and Bradley Stoke.

Committees

Currently sitting on the Defence Sub-Committee (since October 2016), Defence Committee (since October 2016), Northern Ireland Affairs Committee (since July 2015), Jack Lopresti does not chair at this time.

He has in the past sat on Armed Forces Bill Committee (Oct 2015 to Nov 2015), Armed Forces Bill Committee (Jan 2011 to Mar 2011), Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015). He has also chaired in the past Armed Forces Bill Committee (Oct 2015 to Nov 2015).

Interests

Jack Lopresti has the following specific interests :
Politics - Defence, foreign affairs, social mobility
Countries - Afghanistan, USA

You can contact Jack Lopresti in the following ways:

Website

http://www.jacklopresti.com

Constituency

Office 29, The South Block, The Courtyard, Woodlands, Bradley Stoke, BS32 4NQ

Phone : 01454 617 783

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7070

Email : jack.lopresti.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/JackLoprestiMP