Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Mark Menzies MP

Constituency
Fylde

Introduction

Mark Menzies MP was born Mark Menzies on 18 May 1971 in Irvine, Scotland and is the Conservative MP for Fylde.

Committees

Currently sitting on the Regulatory Reform (since January 2017), Finance Committee (Commons) (since December 2016), Transport Committee (since July 2015), Mark Menzies does not chair at this time.

He has in the past sat on Draft Protection of Charities Bill (Joint Committee) (Nov 2014 to Feb 2015), Scottish Affairs Committee (Jul 2014 to Mar 2015), Scottish Affairs Committee (Jul 2010 to Nov 2010).

Interests

Mark Menzies has the following specific interests :
Politics - Energy, defence, food retailing

You can contact Mark Menzies in the following ways:

Website

http://www.markmenzies.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7073

Email : mark.menzies.mp@parliament.uk

Constituency

Constituency office

Phone : 01253 739848