Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Bob Blackman MP

Constituency
Harrow East

Introduction

Bob Blackman MP was born Bob Blackman on 26 April 1956 in London, England and is the Conservative MP for Harrow East.

Committees

Currently sitting on the Backbench Business Committee (since June 2016), Procedure Committee (since July 2015), Communities and Local Government Committee (since July 2015), Bob Blackman does not chair at this time.

He has in the past sat on Backbench Business Committee (Jul 2015 to May 2016), Backbench Business Committee (Jun 2014 to Mar 2015), Backbench Business Committee (Jun 2013 to May 2014), Backbench Business Committee (Jun 2012 to Apr 2013), Communities and Local Government Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Interests

Bob Blackman has the following specific interests :
Politics - Local government, science, communications, sport, public expenditure, housing, housing benefit reform, welfare reform
Countries - Brazil, India, Israel, Nepal, Sri Lanka, USA

You can contact Bob Blackman in the following ways:

Website

http://www.bobblackmanmp.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7082

Fax : 020 7219 2336

Email : bob.blackman.mp@parliament.uk

Constituency

209 Headstone Lane, Harrow, Middlesex, HA2 6ND

Phone : 0208 421 3323

Twitter

https://twitter.com/BobBlackmanMP