Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Oliver Colvile MP

Constituency
Plymouth, Sutton and Devonport

Introduction

Oliver Colvile MP was born Oliver Newton Colvile on 26 August 1959 in Guildford, England and is the Conservative MP for Plymouth, Sutton and Devonport.

Committees

Currently sitting on the Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (since October 2015), Oliver Colvile does not chair at this time.

He has in the past sat on Armed Forces Bill Committee (Oct 2015 to Nov 2015), Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2015 to Nov 2016), Backbench Business Committee (Jun 2014 to Mar 2015), Backbench Business Committee (Dec 2013 to May 2014), Northern Ireland Affairs Committee (Jul 2010 to Mar 2015).

Interests

Oliver Colvile has the following specific interests :
Countries - Malawi, South Africa, Zimbabwe
Politics - Defence, social care, mental health, pharmacy, renewables

You can contact Oliver Colvile in the following ways:

Website

http://www.olivercolvile.org/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7219

Email : oliver.colvile.mp@parliament.uk

Constituency

202 Exeter Street, Plymouth, PL4 0NH

Phone : 01752 600108

Twitter

https://twitter.com/olivercolvile