Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Karl McCartney MP

Constituency
Lincoln

Introduction

Karl McCartney MP was born Karl McCartney on 25 October 1968 in Birkenhead, England and is the Conservative MP for Lincoln.

Committees

Currently sitting on the Committee on Exiting the European Union (since October 2016), Transport Committee (since July 2015), Karl McCartney does not chair at this time.

He has in the past sat on Transport Committee (Nov 2012 to Mar 2015).

Interests

Karl McCartney has the following specific interests :
Politics - Small business, education, sport, transport, military matters, crime and the judiciary
Countries - The Commonwealth, Italy, New Zealand, Northern Ireland, Scotland, Wales

You can contact Karl McCartney in the following ways:

Website

http://www.karlmccartney.co.uk

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7221

Fax : 020 7219 1964

Email : karl.mccartney.mp@parliament.uk

Constituency

c/o Lincoln Conservatives, 1a Farrier Road, Lincoln, LN6 3RU

Phone : 01522 687261

Fax : 01522 687261

Email : info@lincolnconservatives.co.uk

Twitter

https://twitter.com/karlmccartney