Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Luciana Berger MP

Constituency
Liverpool, Wavertree

Introduction

Luciana Berger MP was born Luciana Clare Goldsmith (Berger) on 15 May 1981 in London, England and is the Labour (Co-op) MP for Liverpool, Wavertree.

Committees

Currently sitting on the Health Committee (since September 2017), Luciana Berger does not chair at this time.

She has in the past sat on Health Committee (Oct 2016 to May 2017), Finance and Services Committee (Jul 2010 to Nov 2010), Business, Innovation and Skills Committee (Jul 2010 to Nov 2010).

Posts

She was Shadow Minister (Mental Health) (2015 to 2016), Shadow Minister (Public Health) (2013 to 2015), Shadow Minister (Energy and Climate Change) (2010 to 2013) in opposition.

You can contact Luciana Berger in the following ways:

Website

http://www.lucianaberger.com/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7102

Fax : 020 7219 2770

Email : luciana.berger.mp@parliament.uk

Twitter

https://twitter.com/lucianaberger

Constituency

21 Sandown Lane, Wavertree, Liverpool, L15 8HY

Phone : 0151 228 1628

Email : luciana4wavertree@hotmail.co.uk