Disclaimer In this beta version data has been captured from the initial report of proceedings (Hansard) which can be subsequently corrected, therefore it cannot be guaranteed to be 100% accurate. At this time deferred divisions are not included in the data sets. We use cookies to give you the best possible experience on our site. By continuing to use the site you agree to our use of cookies.
Thank you for you feedback!

Biography

Heidi Alexander MP

Constituency
Lewisham East

Introduction

Heidi Alexander MP was born Heidi Alexander on 17 April 1975 in Swindon, England and is the Labour MP for Lewisham East.

Committees

Currently sitting on the Health Committee (since October 2016), Heidi Alexander does not chair at this time.

She has in the past sat on Committee of Selection (Jun 2015 to Feb 2016), Committee of Selection (May 2013 to Mar 2015), Regulatory Reform (Jul 2010 to Mar 2015), Communities and Local Government Committee (Jul 2010 to Nov 2012).

Posts

She was Shadow Secretary of State for Health (2015 to 2016), Opposition Whip (Commons) (2013 to 2015) in opposition.

Interests

Heidi Alexander has the following specific interests :
Politics - Housing, urban regeneration, human rights, international development

You can contact Heidi Alexander in the following ways:

Website

http://www.heidialexander.org.uk/

Parliamentary

House of Commons, London, SW1A 0AA

Phone : 020 7219 7099

Fax : 020 7219 2677

Email : heidi.alexander.mp@parliament.uk

Constituency

No constituency office publicised

Phone : 020 8461 4733

Email : heidi@heidialexander.org.uk

Twitter

https://twitter.com/heidi_mp